شرکت نیلی تجارت دانا
dana-enterprisesdana-enterprisesdana-enterprises
09143339321
info@dana-enterprises.com
ایران - استان آ.غ - شهر تجاری پیرانشهر
dana-enterprisesdana-enterprisesdana-enterprises

آزمون بررسی درستی واکسیناسیون تزریقی

مقاله و مطلبی آموزشی

آزمون بررسی درستی واکسیناسیون تزریقی

ارزیابی درستی واکسیناسیون تزریقی:
تجهیزات واکسیناسیون باید توسط کارکنان ماهر و آموزش دیده به کار برده شود. تنها رها برای پیدا کردن شکست و بهبود تکنیک واکسیناسیون، مشاهده پیوسته کیفیت تزریق است. کنترل دقت تعیین حجم ( دوز ) به طور سیستماتیک در آغاز هر روز واکسیناسیون و هر وقت تعداد جوجه های واکسینه شده با تعداد دز واکسن استفاده شده هم خوانی نداشته باشد ( مثلا 800 یا 1200 جوجه برای بطری یا فلاکون 1000 دزی)، انجام می شود. این شامل اندازه گیری حجم به دست آمده بعد از 50 تزریق در یک سیلندر درجه بندی شده می باشد. حجم به دست آمده باید 5ml در مورد سرنگ تنظیم شده روی دز 0.1ml و 10ml در مورد سرنگ تنطیم شده روی 0.2ml باشد. حجم ممکن است کاملا بالا به نظر برسد، اما برای رسیدن به دقت بررسی خوب لازم است. تحمل ساختار مکانیکی این دستگاه ها (0.1mm) می باشد، و تحمل حجمی قابل قبول در بطری های رقیق کننده واکسن، در عمل، به یک دامنه متغییر بین 0% و 10% منتهی می شود. بنابراین، واکسیناسیون بین 900 تا 1.100 جوجه با یک فلاکون 1000 دوزی طبیعی به نظر می رسد.

جدول 1- معیارهای کیفیت تزریق
توضیح ویژگی های واکسیناسیون ضعیف

 

 

کارایی کیفیت تزریق:
دقت محل تزریق بسته به تنظیمات دستگاه می باشد، که باید در صورت نیاز تصحیح شود. همچنین، وقتی نرخ کار در واکسیناسیون دستی یا نیمه اتوماتیک بسیار سریع است، واکسیناتور اغلب جوجه را در موقعیت نادرست نگه داشته و تزریق به درستی انجام نمی گیرد. یک واکسن با پایه روغنی ( سفید )، می تواند به راحتی زیر پوست تشخیص داده شود. برعکس، واکسن با پایه روغنی نیاز به استفاده از یک رنگ اختصاصی دارد (FD&C Blue No. 1 or Patented Blue V). کیفیت واکسیناسیون به میزان زیادی به سطح خستگی و مهارت واکسیناتور وابسته است ( به جدول 1 نگاه کنید ).

جمع آوری داده های کلی:
ضروری است ثبت واکسن کامل گردد، که شامل همه موارد قابل استفاده برای ردیابی خوب عملیات ها می باشد:
1- تاریخ و زمان، / 2- شماره دستگاه، / 3- وضعیت دستگاه در آغاز واکسیناسیون، / 4- نام واکسیناتور، / 5- تاریخ انقضا و شماره بچ واکسن، / 6- نام برند واکسن، / 7- تعداد دوز مصرفی، حجم تزریق شده به هر پرنده، / 8- تعداد پرنده واکسینه شده، / 9- تعداد جوجه های دارای کرک خیس، خونریزی، لنگش و کشته شده، / 10- علائم.

نتیجه گیری:
بررسی واکسیناسیون به اندازه خود واکسیناسیون مهم است. حتی بهترین واکسن در جهان تنها زمانی می تواند کار کند که در داخل بدن ، در محل درست، و در حجم کافی پرنده باشد. ارزیابی واکسن تنها می تواند در صورت تجویز کافی باشد. درعمل، کنترل واکسیناسیون در هچری ها شامل انجام همکاری تکنیکال در محل توسط برنامه های آموزشی و ممیزی برای مدیران هچری ها و کارکنان می باشد. در این زمینه، در دسترس بودن فرم های تشخیصی و ممیزی برای بررسی همه موارد مربوط به پروسه واکسیناسیون تزریقی، از فراهم سازی تا به کاربردن واکسن ها، شامل کارکرد تجهیزات و خود پروسه واکسیناسیون، بسیار مهم است. این موارد باید جهت پشتیبانی از توسعه عمل واکسیناسیون در هچری به جهت رسیدن به یک استاندارد بهینه در کیفیت واکسیناسیون و نگه داری اطلاعت باشد.

تزریق درست زیرجلدی یک واکسن با پایه آبی رنگ آمیزی شده:

تزریق زیرجلدی درست یک واکسن بر پایه روغن:

 

آسیب به دلیل تنظیم دستگاه نادرست یا شکل قراردهی ناکافی جوجه ها در طول تزریق زیر جلدی:

تنظیم نادرست دستگاه درتزریق داخل عضلانی. خونریزی و لنگش.

کرک خیس. تزریق در کرک یا فرورفتن ناکافی سرسوزن در زیر پوست. واکسن از محل سوراخ بیرون می زند.

ترجمه و تنظیم: دکتر دانا انوشه، متخصص بهداشت و بیماری های پرندگان
شرکت نیلی تجارت دانا

جهت دانلود فایل پی دی اف روی لینک ها کلیک کنید